Párová a rodinná psychoterapie
Laskavý průvodce k vnitřní harmonii
Nabízím vám psychoterapeutickou pomoc při rozvoji vztahů v partneství a v rodině, protože věřím, že vydat se na tuto cestu je zdravý způsob řešení.
M. Pražák Bartošová
Řešíme problémy dohromady
Při párové terapii se terapeut potkává s partnery, v případě rodinné psychoterapie pak s více příslušníky rodiny. Párová terapie je určena dospělým, v rodinné terapii pracuji jak s dospělými, tak s dětmi ve věku 10+.
Sezení může mít formu osobního setkání, ale je možné domluvit se na on-line setkání, které také funguje plnohodnotně.
Jedná se o službu, jež léčí, rozvíjí a opečovává vztahy s našimi blízkými, včetně nás samotných, v rámci tohoto mikrosvěta partnerství a rodiny. Pro tento typ konzultace ve své praxi využívám 90 minut času.
Co terapie přinese?
Párová a rodinná psychoterapie pojmenovává a pomáhá poznat, jaké jsou role jednotlivých členů partnerství nebo rodiny, jak jsou vnímáni ostatními členy, jak je vnímají oni sami a jak vypadá to, co dohromady mezi sebou budují: „my“.
Účastníci se učí naslouchat druhému, hledat pochopení vlastních motivů i motivů svých blízkých. Např. závislosti, nemoc, ztráta blízkého, přílišná výkonová orientace a další skutečnosti, jež zatěžují partnerské či rodinné společenství – to jsou témata pro párovou/rodinnou psychoterapii.
Během párové a rodinné psychoterapie se dějí interakce tady a teď a tím vzniká jedinečná vztahová dynamika mezi účastníky sezení. To je velmi důležité, často jsou to právě ty momenty, které s partnerem/rodinou zažíváme, ale o kterých v běžných každodenních situacích nemluvíme. Při psychoterapii se k nim dostáváme a můžeme projevit např. jak se cítíme, když nás partner obviňuje, jaké to pro nás je, když potřebujeme od blízkého člověka pomoc, jestli umíme být spontánní a sami sebou, nebo nosíme určitou masku, abychom byli v očích blízkých dostateční (např. silný muž, nebo báječná milenka, hodné děti apod.).
Jako terapeut vytvářím stejně vyvážený prostor pro všechny a umožňuji slyšet význam toho, co druhý říká. Buduji s klienty důvěru, tvořím bezpečné prostředí, takové, v němž je každý respektován stejnou měrou. Učím své klienty komunikovat opravdově a svobodně mluvit o čemkoli bez strachu z hodnocení, posuzování a kritiky.
V rámci párové či rodinné psychoterapie se mohou objevit (a poměrně často opravdu objevují) různé osobní vzorce a programy jednotlivých účastníků, jež mohou být nezdravé.
Může se stát, že pro zpracování či změnu těchto programů je vhodnou službou terapie individuální, která se na ně může zaměřit více a do hloubky. Oba typy služby se mohou kombinovat. Pokud jsem však váš párový/rodinný terapeut, není možné abyste ke mně docházeli na individuální terapii (a totéž platí i naopak). Je to kontraindikace. Pokud se však v procesu párové či rodinné terapie objeví potřeba pracovat intenzivněji s vlastními vnitřními nezdravými programy, můžu vám doporučit psychoterapeuta, kolegu (kolegyni), odborníka kterému věřím.
Jak dlouho to trvá?
Párová či rodinná psychoterapie je, tak jako ostatně i jiné druhy terapie, postupný proces – má svůj začátek průběh i konec.
- V začátku párové/rodinné terapie doporučuji konzultace setkávání s terapeutem každé dva týdny.
- Po cyklu 5-ti až 10-ti sezení přecházíme na měsíční frekvenci, ve které setrváváme přibližně půl roku až rok.
- Ve fázi ukončování psychoterapie rozvolníme konzultace do několika (např. 3 setkání) ve frekvenci jednou za dva až tři měsíce.
- Je třeba však brát na zřetel, že každý terapeutický proces je jiný a má svůj specifický průběh. Proto se jeho délka a četnost může odlišovat a vždy se bude řídit potřebami účastníků.
Na rozdíl od individuální terapie není třeba tak časté setkávání, lidé často potřebují to, co si v terapii zažijí, ukotvit ve svých vztazích a delší mezidobí má svůj význam. Při sezení pak lidé mohou sdílet své prožitky a to, jak se jim v tomto mezidobí spolu dařilo a co naopak nešlo.
Na rozdíl od individuální terapie není třeba tak časté setkávání, lidé často potřebují to, co si v terapii zažijí, ukotvit ve svých vztazích a delší mezidobí má svůj význam. Při sezení pak lidé mohou sdílet své prožitky a to, jak se jim v tomto mezidobí spolu dařilo a co naopak nešlo.
Můj způsob vedení terapie je dasein analýza, což je partnerský a ne-direktivní přístup, a vnímám klienta v jeho celistvosti. Při sezení tedy mohu nabídnout svou zkušenost nebo pohled a klient si může z toho něco vzít, co potřebuje. Nebo jeho cestu můžeme postupně objevovat a já budu v pozici laskavého a zároveň pevného průvodce k vnitřní harmonii.
Co jsem napsala k rodinné a párové terapii
Rodinná terapie pomáhá v přístupu k dospívajícím
Rodinná terapie je prostor plný příběhů náctiletých a jejich rodičů. Vstup do světa dospělých je období plné nejistot, tápání a slepých uliček....