Perfekcionismus je duševní viróza

8. 2. 2023

Co je perfekcionismus? Pan a paní či slečna perfektní – to je úspěšná kariéra, dokonalý vzhled, bezchybný a skvělý život v páru, v rodině. Jsou to vysoké výkony, naplňování cílů, využití potenciálu a překračování výzev. Jak to zní? Možná nás napadá, to je americký sen, život supermana, možná až něco nadlidského, umělého, nepřirozeného. Možná se tomu můžeme pousmát a mávnout rukou – perfekcionismus je sci-fi, se životem a s naší realitou nemá nic společného.

Přesto nám tzv. veřejný anonym, společnost chcete-li předkládá nároky, jež nás vedou, nebo spíš tlačí k dokonalosti a neustálému překonávání se. Media nám v reklamách denně předvádí dokonalé zuby, dokonalá těla a krásu, mnohdy umělou. Zásobují nás příběhy “nadlidí” výkonných manažerů a manažerek, úspěšných podnikatelů či sportovců, jež jsou zároveň vášniví milenci, ale také obětavé mámy a tátové. Ještě ke všemu jsou ideály krásy a harmonie těla a myli, dokonale štíhlí a oplývající duševními a duchovními kvalitami. Mají vzdělání, široký rozhled a rozmanité zájmy a nemalé finanční a materiální zázemí.

Jako bychom takoví měli být. Jako by toto vše bylo povinností dnešního člověka. Perfekcionismus se šíří a zdá se, že jej můžeme chápat jako formu adaptace na rostoucí požadavky dnešního světa.

Tlak veřejného anonymu a medií je fenomén, jež tendence k perfekcionismu posiluje. Ten se pak šíří skutečně jako nemoc. Nemoc, která zužuje lidskou psychiku. Perfekcionismus si můžeme představit jako takovou duševní virózu. Někdo jí vůbec neonemocní, někoho se virus dotkne, někoho virus zasáhne – člověk projde atakou nemoci a vrátí se ke zdraví, u někoho se však uchytí a způsobí chronické potíže. To, proč je intenzita a forma zasažení různá, proč je někdo rezistentní a někdo onemocní těžce, má mnoho příčin.

V tomto článku se podíváme jak to vypadá, když člověka zasáhne perfekcionismus jako nemoc a jaké souvislosti vedly k tomu, proč se to stalo. Téma perfekcionismu, (ostatně jako i jiná témata), se stane srozumitelnější a bližší, když vstoupí do lidského příběhu. A tak uvedu střípky z psychoterapie Anny, činím tak s jejím souhlasem. Jméno je smyšlené a určité okolnosti byly pozměněny tak, aby zůstala zachována anonymita mé klientky. Případné podobnosti jsou tedy čistě náhodné.

Střípek z terapie Anny

Anna přichází do mého terapeutického pokoje. Je trochu nejistá, což ostatně bývá u prvního setkání obvyklé, ale usmívá se. Je to mladá a sympatická žena, drobná postava, brýle. Otvíráme její životní situaci. Ukazuje se, že žije ve spokojeném vztahu, má hezké zázemí a domov s manželem. Dokončila doktorandské studium práv, přednáší a vede studenty, s týmem kolegů připravuje vydání své odborné knihy. Pracuje pro korporátní společnost jako interní právnička.

“Můj život je úspěšný a perfektní, všechno vlastně mám” Popisuje Anna. “Ostatní mi říkají, že si nemám na co stěžovat. Já se ale šťastná necítím a netuším proč.”

“A jak se cítíte Anno?”

“Jak se cítím…” Přemýšlí chvíli. “Je to jako ve svěrací kazajce, jako v kleštích.”

 Snaha být vždy perfektní je nejen frustrující, ale i nesmírně vyčerpávající.

NA DOKONČENÍ ČLÁKU PRÁVĚ PRACUJI:-)